Ballina Mami & Bebi Shtatzënia & Lindja Testi i shtatzanisë në kushte shtëpie, vetëm me sheqer!

Testi i shtatzanisë në kushte shtëpie, vetëm me sheqer!

1
1085

Njëra ndër fazat më të rëndësishme të jetës së një gruaje është edhe periudha e shtatzanisë. Ndërsa hapi i parë për të hyrë në këtë fazë është testi i shtatzënisë, i cili vërteton dyshimet e një gruaje nëse është apo jo shtatëzënë.

Njëri ndër testet më interesante është edhe nëpërmjet sheqerit, të cilin test mund ta realizojmë në shtëpi, dhe që nuk ka ndonjë rrezik nga kimikatet e ndryshme.

Po ashtu, ky test shihet të jetë i përballueshëm nga ana ekonomike për çdo grua, e tëra që ju nevojitet janë 2-3 lugë të çajit me sheqer.

Ndërsa, ato gra që e provojnë këtë test të shtatzënisë, atëherë duhet të vizitohen tek mjeku, nëse përgjigja e këtij testi është pozitive.

Por si mund të bëhet një test i shtatzënisë me sheqer?

Për këtë test, ju duhet sheqer të vendosur në një gotë të pastruar mirë, ndërsa rekomandohet që të përdoret sheqeri i bardhë për një rezultat më të mirë. Pastaj, vendosni urinën në këtë gotë apo enë tjetër, sapo t’i keni shtuar sheqerin.

Më tutje nëse sheqeri shpërbëhet në urinë kjo tregon se ju nuk jeni shtatzënë, por nëse nuk shpërbëhet atëherë kjo tregon se ju jeni shtatzënë.

Ky lloj i testit llogaritet të jetë ndër testet më të sakta dhe të përsosura që mund t’i bëni në fazat fillestare të shtatzënisë, dhe sapo të merrni një përgjigje, atëherë konsultohuni me mjekun.

1 Koment

  1. Si mund ta kuptoj nese jam shtatzan
    Kam 10 dit qe kam provuar te jem shtatzan
    Por me erdhen peridot ne diten e 20 dbe jan perioda qe si kam par ndo njeher nje lum periodash

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu