Shkencëtarët zbulojnë: Ky frut është parandalimi më i mirë për kancerin e gjirit!

0
26

Luleshtrydhet janë të shkëlqyeshme për parandalimin e tumoreve të gjirit, por edhe për trajtimin e kësaj sëmundjeje malinje, sipas hulumtimeve të fundit.

Është zbuluar se luleshtrydhet përmbajnë një ekstrakt të quajtur “alba”, i cili ndikon në aftësinë për të mbijetuar qelizat e ndryshme.

Luleshtrydhet janë të pasura me vitaminë C, antioksidantë, acid folik dhe substanca bimore, të cilat në studimet e mëparshme kanë treguar se janë efektive në parandalimin e kancerit.

Duke i krahasuar qelizat normale me ato kancerogjene, të marra nga njerëzit dhe minjtë, shkencëtarët kanë gjetur se “alba” jo vetëm vepron më fort kundër qelizave të kancerit, por edhe i sulmon ato.

Megjithatë, hulumtimi nuk zbulon se në çfarë mase mund të ndikojnë luleshtrydheve kundër kancer, as sasinë që duhet konsumuar për të maksimizuar efektin.

Përveç kësaj, dihet se konsumimi i dredhëzave në sasi më të mëdha mund të jetë një parandalim i mirë për diabetin, sëmundjet e zemrës, infeksionet dhe çrregullimet e lëkurës.

Prandaj, hani sa më shumë luleshtrydhe, për shëndet sa më të mirë, dhe që të qëndrojmë sa më larg kancerit të gjirit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu