33 C
Tirana
E mërkurë, Gusht 21, 2019

DON'T MISS

LIFESTYLE NEWS

Perioda dy herë në muaj, pesë arsyet që e shkaktojnë këtë fenomen

Në fakt ky nuk është saktësisht një fenomen, por një anomali që shumë vajza mund ta kenë përjetuar të paktën një herë...

Sa kohë vërtet i nevojitet trupit që të hyjë në ketozë – gjendje në të cilën trupi fillon të shkrijë dhjamin?

Njëra ndër dietat më të popullarizuara këto ditë është keto-dieta e njohur për marrjen e vogël të karbohidrateve, por që i ndihmon...

Superskandal: Shqiptarët ushqehen me materiale ndërtimi, pluhur tulle e allçie (VIDEO)

Një tjetër skandal po denoncohet fort nga ekspertët, sa i përket abuzimeve që bëhen me produktet ushqimore. Kohët e fundit është zbuluar...

Mjeku tërheq vëmendjen: Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia. Ja këshillat bazë!

Mjeku tërheq vëmendjen: Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia. Ja këshillat bazë! Hapi i parë...

Skandal: Shihni si “piqen” domatet e kastravecat me hormone!

Fiks Fare” zbuloi se fermerët përdorin stimulantë dhe hormone në rritjen dhe pjekjen e fruta-perimeve. Në një vëzhgim në...

Të mirat që i ndodhin trupit kur merrni magnez çdo ditë

Magnezi është tejet i rëndësishëm për trupin tonë, pasi përfshihet në më shumë se 300 reaksione bio-kimike dhe është esencial për prodhimin...

HOUSE DESIGN

Ja sa janë paguar aktorët kryesorë nga hit-seria “Game of Thrones” për një episodë!

Derisa tifozët e "Game of Thrones" presin me padurim episodet e fundit, u njoftua se sa aktorët kryesorë kanë fituar gjatë regjistrimit...

Receta 100 për qind natyrale që ju bën të mos keni nevojë për medikamente

Sipas ekspertëve të mjekësisë alternative, kjo recetë është krejtësisht natyrale dhe ju bën që asnjëherë të mos keni më nevojë të shkoni...

Si të mësojmë fëmijën të mos përdorë më pelenat, metoda treditore që po çudit nënat e reja

Sipas mjekëve pediatër, shumë fëmijë janë gati të fillojnë të mësojnë kontrollin e jashtëqitjes dhe urinimit, midis moshës 2-4 vjeç, por nuk...

TECH AND GADGETS

STAY CONNECTED

16,517FansaPëlqeje
1,642NdjekësitNdjek
13,543AbonentëAbonohu

MAKE IT MODERN

Ç’tregon grushti i dorës për personalitetin tuaj?

Shtrëngojeni grushtin dhe në bazë të tipit, që shihet në foto, mësoni diçka më shumë rreth personalitetit tuaj Një...

Ç’duhet të dini për ‘vrasësin e heshtur’: Shenjat që paralajmërojnë kancerin e vezores

Kanceri i vezoreve është një prej sëmundjeve që dëgjojmë të flitet më pak, por është shumë e rëndësishme të dimë çfarë mund...

Publikohet “Nana përcjell vajzën” nga Shkurte Fejza dhe Gresa Behluli

Ajo ditëve të fundit ishte femra më e përfolur pasi i dha fund statusit të beqares. Bëhet fjalë për...

Fotografi e vitit 1999: Fjolla Morina e alivanosur në kampin e Bllacës

Gjatë ditës së djeshme u shënuan shumë aktivitete me rastin e njëzet vjetorit të bombardimeve të NATO-s ndaj caqeve serbe.

LATEST REVIEWS

Mposhtni kandidën me dietë!

Ndryshimi i mënyrës së ushqimit, dieta e rreptë dhe kombinimi me terapi të tjera mund të zgjidhë problemin me numrin e shtuar...

Çfarë dini për lotët e meshkujve?

Në qarje të shpeshtë ndikon stresi, lotët rrjedhin nga sytë edhe në momentet e lodhjes dhe të pagjumësisë Pos...

Pse duhet të konsumoni avokado çdo ditë?

Avokado është prej ushqimeve më të shëndetshme dhe përveç vetive të fuqishme mjekësore, ato kanë edhe shije shumë të mirë.

PERFORMANCE TRAINING

Pas situatës së sikletshme në studio, blogerja Alyne bën një video vetëm për Ermal Mamaqin, e irronizon para gjithë botës (VIDEO)

Nuk ka mbaruar me aq situata në studion e Ermalit. Pas reagimit të indinjuar të Alyne gjatë pyetjes së Kejvinës, glogerja ka vendosur të...

Çiftet që vërtet e dashurojnë njëri-tjetrin shtojnë më shumë peshë

Ideja se çiftet e lumtura që vërtet e dashurojnë njëri-tjetrit mund t’ju duket si budallaqe, por, në mënyrë befasuese, ka dëshmi që e mbështesin...

Kirurgja 90­-vjeçare ruse vazhdon të kryejë 4 operacione në ditë!

Nëse keni menduar se në kirurgji nuk ka shumë befasi dhe kuriozitete, atëherë gaboheni. Kirurgja më e vjetër në botë vazhdon të jetojë dhe ka...

Nuses i merr flakë fustani, videoja e dasmës shqiptare shpërndahet në internet (VIDEO)

Në rrjetet sociale është duke qarkulluar një video e cila thuhet se tregon një moment të sikletshëm, dhe jo vetëm kaq, në një dasmë...

Melhemi i zi: Maska nga përbërësit natyralë, e cila fshin vitet nga fytyra!

Dëshironi fytyrë të shkëlqyeshëm dhe pa rrudha? Kjo është ëndërr e çdo femre. Mund ta arrini këtë në mënyrë krejtësisht natyrale. Provoni melhemin e...

HOLIDAY RECIPES

Keni nevojë për një mënyrë të shpejtë për të hequr qafe kilet e tepërta? Ne kemi dietën e duhur për ju. Me këtë dietë, që...

WRC RACING

Fustanet më të mira të nusërisë për vitin 2018

Dita e dasmës është më e veçanta për secilin person. Por, ndonëse është ditë e veçantë dhe e mbushur me gëzim, paraprakisht kërkon një përgatitje...

Dita e diplomimit i zbulon partnerin e jetës Ylli Demajt!

Këngëtari i dashur për publikun shqiptar Ylli Demaj, si asnjëherë tjetër ka zbuluar diçka të rëndësishme nga jeta e tij private, shkruan Kosovarja. Deri tani,...

Femrat që lexojnë janë të rrezikshme

Të mbytura në një botë plot burra dhe ku ato supozohej të mbeteshin pasive, gratë e gjetën mënyrën për tu aktivizuar. E përdorën letërsinë. Dhe...

Buzë të plota, me vetëm katër hapa

Mos e humbni shpresën nëse nuk i keni buzët si Angelina Jolie, por mësoni se si me vetëm katër hapa, të krijoni iluzionin e...

HEALTH & FITNESS

Shtatë arsye për përdorimin e aloe verës në shërimin e sëmundjes së sheqerit…

Sipas hulumtimeve, nëse përdoret në mënyrë të drejtë, aloe vera mund të ulë dukshëm nivelin e glukozës në gjak dhe trup. Diabeti konsiderohet një ndër sëmundjet më të shpeshta (fatale) auto-imune. Mirëpo, është mirë e njohur që stërvitja e rregullt, balancimi i mirë i ushqimit dhe mënyra e shëndetshme e jetesës mund të na ndihmojnë pa masë në pengimin e sëmundjes ose së paku në orientim të efektshëm.

Lulja “bombë” e oksigjenit, e cila heq të gjithë toksinat nga shtëpia juaj!

Nëse ju doni të filtroni ajrin në shtëpinë tuaj, nuk keni nevojë të blini paisje të shtrenjta elektrike. Ajri mund të filtrohet me bimë të zakonshme shtëpie. Këto bimë janë të dobishme për thithjen e gazrave të dëmshme dhe pastrimin e ajrit brenda shtëpisë, hapësirave të brendshme publike dhe ndërtesave. Lulja "bombë" e oksigjenit, e cila heq të gjithë toksinat nga shtëpia juaj!

Eliminojini njollat në fytyrë… me qumësht!

Maska me qumësht është mjaft efikase për eliminimin e njollave në fytyrë. Sigurisht, përveç qumështit si përbërës kryesor, kjo maskë kërkon edhe një përbërës tjerër, por e rëndësishmja është që njollat largohen si me fshesë.

Për drekë, pite misri me lëpjetë…

Kemi hyrë në pranverë dhe lëpjetat i gjejmë shumë më lehtë, ndaj pse të mos gatuajmë një pite të shijshme me miell misri për drekë? Merrni përbërësit e hapat e përgatitjes dhe nisni punën!

BUSINESS

“Lajini rrobat që ua bleni fëmijëve përpara se t’i veshin! Ja çfarë i ndodhi fëmijës tim…”

‘Lani para veshjes’, është këshilla që kemi dëgjuar të gjithë më parë. Është edhe e shtypur edhe në shumicën e etiketave tona të veshjeve. Por, sa e rëndësishme është të ndiqni këto udhëzime. Samantha Maree Spenser nuk respektoi një këshillë të tillë, derisa djali i saj po e veshte një rrobë të re që sapo ia kishte blerë. “Lajini rrobat që ua bleni fëmijëve përpara se t’i veshin!

Një pikë e vetme nga kjo zbardh dhëmbët, largon erën e keqe të gojës dhe problemet me fyt!

Peroksidi i hidrogjenit është një lëng transparent me erë të fortë dhe karakteristike të pakëndshme. Ai konsiderohet si një dezinfektues natyral, efektiv dhe shumë i sigurt. Gjithashtu, mund të vrasë mikroorganizmat nga oksidimi i tyre, të cilat mund të përshkruhen si një proces i kontrolluar djegieje. Një pikë e vetme nga kjo zbardh dhëmbët, largon erën e keqe të gojës dhe problemet me fyt!

Bimët dhe ushqimet që parandalojnë mpiksjet e gjakut!

Njerëzit me çrregullime të caktuara duhet pasur kujdes çfarë hanë, në mënyrë që gjakun ta mbajnë larg nga mpiksjet. Mpiksja e gjakut është proces nga i cili gjaku trashet në formë të droçkave.

LATEST ARTICLES

Mëlçia e dhjamosur? Këto 8 ushqimet do ta pastrojnë atë!

Mëlçia është organi i dytë më i madh në trupin e njeriut. Në sajë të funksionit të mëlçisë kryhen shumë funksione duke...

Ç’tregon grushti i dorës për personalitetin tuaj?

Shtrëngojeni grushtin dhe në bazë të tipit, që shihet në foto, mësoni diçka më shumë rreth personalitetit tuaj Një...

Ç’duhet të dini për ‘vrasësin e heshtur’: Shenjat që paralajmërojnë kancerin e vezores

Kanceri i vezoreve është një prej sëmundjeve që dëgjojmë të flitet më pak, por është shumë e rëndësishme të dimë çfarë mund...

Publikohet “Nana përcjell vajzën” nga Shkurte Fejza dhe Gresa Behluli

Ajo ditëve të fundit ishte femra më e përfolur pasi i dha fund statusit të beqares. Bëhet fjalë për...

7 ushqime që ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit

Metabolizmi bazal është kombinim i reaksioneve biokimike të cilat prodhojnë energji të nevojshme për ruajtjen e funksioneve themelore jetësore si frymëmarrja, të...

Fotografi e vitit 1999: Fjolla Morina e alivanosur në kampin e Bllacës

Gjatë ditës së djeshme u shënuan shumë aktivitete me rastin e njëzet vjetorit të bombardimeve të NATO-s ndaj caqeve serbe.

Mposhtni kandidën me dietë!

Ndryshimi i mënyrës së ushqimit, dieta e rreptë dhe kombinimi me terapi të tjera mund të zgjidhë problemin me numrin e shtuar...

Çfarë dini për lotët e meshkujve?

Në qarje të shpeshtë ndikon stresi, lotët rrjedhin nga sytë edhe në momentet e lodhjes dhe të pagjumësisë Pos...

Pse duhet të konsumoni avokado çdo ditë?

Avokado është prej ushqimeve më të shëndetshme dhe përveç vetive të fuqishme mjekësore, ato kanë edhe shije shumë të mirë.

Si ta zbardhni lëkurën e errët në zonën intime?

Kjo gjendje e lëkurës zakonisht shfaqet në zonën intime, nën sqetulla, në qafë, bërryla, gjunjë etj. Akoma nuk është...

Pas situatës së sikletshme në studio, blogerja Alyne bën një video vetëm për Ermal Mamaqin, e irronizon para gjithë botës (VIDEO)

Nuk ka mbaruar me aq situata në studion e Ermalit. Pas reagimit të indinjuar të Alyne gjatë pyetjes së Kejvinës, glogerja ka vendosur të...

Ndërron jetë Florijeta Rugova – e aksidentuar javë më parë te Rruga “B” në Prishtinë!

Ka ndërruar jetë 23 vjeçarja, Florijeta Rugova e cila ishte aksidentuar javë më parë te Rruga “B”. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësja e policisë, Flora...

Çiftet që vërtet e dashurojnë njëri-tjetrin shtojnë më shumë peshë

Ideja se çiftet e lumtura që vërtet e dashurojnë njëri-tjetrit mund t’ju duket si budallaqe, por, në mënyrë befasuese, ka dëshmi që e mbështesin...

Kirurgja 90­-vjeçare ruse vazhdon të kryejë 4 operacione në ditë!

Nëse keni menduar se në kirurgji nuk ka shumë befasi dhe kuriozitete, atëherë gaboheni. Kirurgja më e vjetër në botë vazhdon të jetojë dhe ka...

Nuses i merr flakë fustani, videoja e dasmës shqiptare shpërndahet në internet (VIDEO)

Në rrjetet sociale është duke qarkulluar një video e cila thuhet se tregon një moment të sikletshëm, dhe jo vetëm kaq, në një dasmë...

Melhemi i zi: Maska nga përbërësit natyralë, e cila fshin vitet nga fytyra!

Dëshironi fytyrë të shkëlqyeshëm dhe pa rrudha? Kjo është ëndërr e çdo femre. Mund ta arrini këtë në mënyrë krejtësisht natyrale. Provoni melhemin e...

Dietë e shpejtë me rezultate të shkëlqyeshme: tranguj dhe jogurt për humbje peshe në vetëm 5 ditë!

Keni nevojë për një mënyrë të shpejtë për të hequr qafe kilet e tepërta? Ne kemi dietën e duhur për ju. Me këtë dietë, që...

Fustanet më të mira të nusërisë për vitin 2018

Dita e dasmës është më e veçanta për secilin person. Por, ndonëse është ditë e veçantë dhe e mbushur me gëzim, paraprakisht kërkon një përgatitje...

Dita e diplomimit i zbulon partnerin e jetës Ylli Demajt!

Këngëtari i dashur për publikun shqiptar Ylli Demaj, si asnjëherë tjetër ka zbuluar diçka të rëndësishme nga jeta e tij private, shkruan Kosovarja. Deri tani,...

Femrat që lexojnë janë të rrezikshme

Të mbytura në një botë plot burra dhe ku ato supozohej të mbeteshin pasive, gratë e gjetën mënyrën për tu aktivizuar. E përdorën letërsinë. Dhe...

MOST POPULAR

Niveli i ulët i këtij hormoni dhe këto probleme shëndetësore shkaktojnë sindromën e lodhjes kronike!

Mungesa e gjumit, orët e zgjatura të punës, veprimtaria sportive, aktiviteti fizik mund të na shterojnë energjitë, e është mëse normale, nëse pas një dite të gjatë gjithçka që duam të bëjmë është vetëm të flemë. Por nëse prej kohësh ndiheni të fjetur, pa energji dhe fuqi, atëherë dijeni se jeni prekur nga sindroma e “lodhjes kronike”.

A dini çfarë i ndodh mëlçisë, metabolizmit dhe sistemit imunitar sa herë konsumoni ketchup?!

Edhe më parë, në artikujt e shkuar kemi theksuar sesa të rrezikshme janë ushqimet e shpejta për sistemin tonë imunitar, nervor dhe metabolizmin në tërësi. Në mënyrë të veçantë, produktet si ketchupi apo mustarda kanë në përmbajtje të tyre përbërës tepër të dëmshëm për dietën tonë. A dini çfarë i ndodh mëlçisë, metabolizmit dhe sistemit imunitar sa herë konsumoni ketchup?!

Vetulla të holla dhe pa formë? 3 metodat natyrale që i trashin dhe parandalojnë rënien e tyre brenda 1 muaji!

Për shumë vite me radhë, vetullat e holla kanë qenë të preferuarat e shumë femrave, por vitet e fundit vihet re një dëshirë për të patur vetulla sa më të plota dhe natyrale. Në qoftë se jeni lodhur duke i konturuar çdo ditë vetullat me laps e furçë, kemi një zgjidhje për ju, një nga ato zgjidhje që me siguri nuk do e dëgjoni kurrë nga goja e parukieres suaj.

Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga 3 ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë!

Djegia e yndyrës "kokëfortë" rreth belit është bërë shumë e thjeshtë dhe përgjithësisht rekomandohet të konsumoni shumë ujë për ta hequr qafe këtë yndyrë. Nëse doni një stomak të sheshtë, qëndroni larg nga 3 ushqimet që me siguri i konsumoni çdo ditë!

RECENT COMMENTS

valbona rexha on Ëmbëlsirë e ngrirë